Get Adobe Flash player

Odsłonięcie obelisku 13 maja 2016 roku

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 

 

Spotkanie absolwentów 13 maja 2016  -  Moja Wola.

 

W roku ubiegłym, podczas wrześniowego spotkania mojowolczyków, powstała grupa inicjatywna mająca za zadanie organizację działań związanych z posadowieniem w Mojej Woli obelisku, upamiętniającego istnienie tam w latach 1951 - 1975 Technikum Leśnego.

Grupę inicjatywną zawiązali absolwenci Technikum Leśnego w osobach; Czesław Bojarczuk, Bogdan Golczak, Maciej Kucharski i Marek Obst. Koncepcja ta znalazła zrozumienie zebranych, a zdecydowanie poparł ją Stanisław Dobrowolski z rocznika 1963, który zaproponował sporządzenie listy i dobrowolne wpłaty na ten szczytny cel przez obecnych na wrześniowym spotkaniu. W ten sposób już pierwszego dnia zebrano ponad 1700 zł, co stanowiło dobry prognostyk na przyszłość.

W ramach przedsięwzięcia pozostałe środki niezbędne do jego realizacji postanowiono nadal zbierać z dobrowolnych datków mojowolczyków i ich sympatyków  -  w tym celu propozycję opatrzoną ideą przedsięwzięcia wraz z kontem do wpłat zamieszczono na stronie internetowej www.mojawola.com.pl  oraz przesłano stosowne prośby do potencjalnych sympatyków akcji.

Przedsięwzięcie zrealizowano, a akt finalny ukoronowany uroczystym odsłonięciem obelisku odbył się w Mojej Woli dnia 13 maja 2016 roku.

Z uwagi na okoliczność pozostawania obiektu parkowo-pałacowego w Mojej Woli w rękach prywatnych obelisk został, za zgodą Wójta Gminy Sośnie, zlokalizowany na terenie obecnej Stanicy "Biały Daniel" w Mojej Woli, której teren w czasach istnienia Technikum Leśnego, był integralną jego częścią. Nie bez znaczenia przy decyzji o lokalizacji obelisku był też fakt  istnienia na terenie Stanicy posadowionych tam w latach poprzednich dwóch dębów upamiętniających; jeden - Zlot Absolwentów z roku 2006, drugi z roku 2015 - osobę ostatniego Dyrektora Technikum Leśnego, Pana Zenona Adamczewskiego.

Uroczystość dnia 13 maja 2016 roku, z udziałem ponad stu absolwentek i absolwentów oraz zaproszonych gości, otworzył kolega Bogdan Golczak.

Następnie, kolega Jerzy Kubacki, absolwent technikum, zaintonował hymn leśników "Oto leśnicza stoi wiara", a pozostali uczestnicy uroczystości, w znakomitej większości odziani w leśne i myśliwskie mundury, podjęli pieśń.

Po odśpiewaniu hymnu głos zabierali goście w osobach; Adam Całka - Nadleśniczy Nadleśnictwa Antonin, Benedykt Roźmiarek - Przewodniczący Kaliskiego Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów Techników Leśnictwa i Drzewnictwa, Stanisław Budzik - Wójt Gminy Sośnie, Andrzej Leraczyk - syn jednego z dyrektorów Technikum Leśnego w Mojej Woli, Maciej Kucharski - absolwent Technikum Leśnego w Mojej Woli z roku 1968.

W trakcie uroczystości niejednokrotnie także słychać było głos rogów myśliwskich - leśne sygnały grali sygnaliści specjalnie w tym celu zaproszeni przez organizatorów imprezy.

Rozwiązanie szarfy na obelisku przypadło w udziale Pani Profesor Bogumile Junik - byłej nauczycielce w Technikum Leśnym, Pani Danucie Wąsiewicz - jednej z najstarszych absolwentek technikum z rocznika 1955 oraz Panu Pawłowi Beceli - jednemu z absolwentów najmłodszych.

Następnie Proboszcz Parafii Narodzenia NMP w Sośniach, ksiądz kanonik Leszek Grodziński, dokonał aktu poświęcenia obelisku.

W ramach działań upamiętniających odsłonięcia obelisku wydany został okolicznościowy folder zawierający w swej treści m in. fotografię obelisku, historię Technikum Leśnego, historię Mojej Woli i listę darczyńców, także specjalny znaczek pocztowy z wizerunkiem pałacu w Mojej Woli oraz okolicznościowy proporzec mojowolski. Foldery i znaczki otrzymali na pamiątkę wszyscy darczyńcy i zaproszeni goście.

Spotkanie zakończył uroczysty obiad, rozmowy i dyskusje, wpisy do księgi pamiątkowej.

Z zakończeniem imprezy grupa inicjatywna budowy obelisku została rozwiązana i wg informacji jej członków zebrana od darczyńców łączna kwota 17.050 złotych została rozdysponowana na; koszty transportu i wykonania obelisku, foldery, księgę pamiątkową, znaczki okolicznościowe Poczty Polskiej i koperty, proporzec okolicznościowy mojowolczyków, opłatę sygnalistów, spotkanie obiadowe.

Liczne fotografie z uroczystości autorstwa kolegów: Stanisława Dobrowolskiego, Marka Prażucha, Zygmunta Sadowskiego, Marka Obsta, Piotra Grudnia i Pawła Beceli zostały umieszczone w albumie "Obelisk 2016" na Galerii.

 

Administrator

 

Informacja powyższa została skrupulatnie skonsultowana z członkiem grupy inicjatywnej, Maciejem Kucharskim.

 

 

 

Poprawiony (niedziela, 05 czerwca 2016 09:58)