Get Adobe Flash player

Ekslibris mojowolski

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

 

Ex Libris

Na wrześniowym spotkaniu w Mojej Woli kolega Zygmunt Sadowski z rocznika absolwenckiego 1959-1964 zainicjował ideę stworzenia mojowolskiego ekslibrisu z przeznaczeniem dla wszystkich chętnych udekorowania swoich księgozbiorów, tym niepowtarzalnym i wyrazistym znakiem, symbolizującym lata spędzone w Technikum Leśnym w Mojej Woli przez liczne pokolenia absolwentów tej unikalnej szkoły.

Opracowania wzoru takiego znaku podjął się kolega Maciej Kucharski <1963-1968>.

Na dzień dzisiejszy otrzymałem oryginał projektu wraz z krótkim wyjaśnieniem i opisem poszczególnych jego elementów.

Otóż ekslibris w wersji graficznej Macieja miałby mieć kształt prostokąta o podstawie krótszej od wysokości i być obramowany cienką obwódką, która wraz z obrysem wewnętrznym grafiki tworzy jakby ramkę. Wewnątrz tej zamkniętej całości miałyby wchodzić dwa prostokąty, jeden górny tekstowy z napisem EXLIBRIS MOJOWOLSKI, a drugi dolny graficzny z tłem malowanym piórkiem przedstawiającym stylizowany las oraz budynek mojowolskiego pałacyku myśliwskiego, w którym mieścił się internat, a wcześniej także klasy i leśne pracownie tematyczne. Wokół punktu centralnego jakim jest miniaturka pałacu autor rozmieścił leśne symbole zawodu leśnika, a więc, w lewym górnym rogu herb mojowolski z sową i nazwą szkoły, zaprojektowany onegdaj podobno przez profesora Jana Kozaka, poniżej luzem trzy gwiazdki oraz potrójne liście dębu z dystynkcji leśnych. I wreszcie z prawej strony u góry stylizowany wężyk generalski z dystynkcji nadleśniczego, naczelnika wydziału, dyrektora i ministra. Elementy dystynkcji wyższych, niż uczeń, absolwent czy podleśniczy, szarż mają symbolizować dążenie do dalszego rozwoju zawodowego i samodoskonalenia oraz efekty sukcesów  życiowych absolwentów szkoły możliwych do osiągnięcia dzięki wpojonej w szkole ambicji i umiejętnościom, w tym także umiłowania literatury i sztuki oraz szacunku do wiedzy zamieszczanej w książkach; tych zawodowych i tych zbeletryzowanych historycznych, społecznych i ludzkich dramatów, lub, pełnych symboliki i uczuć poezji.

Jako ukoronowanie dzieła wkomponował Maciej w prawym dolnym rogu puste pole z przeznaczeniem  umieszczenia w nim nazwy księgozbioru i inicjałów lub imienia i nazwiska, albo nazwy właściciela ksiązki, także ewentualnie numeru katalogowego lub innych oznaczeń stosowanych przez właścicieli.

Ekslibris mojowolski w wersji oryginalnej - czarna grafika - przedstawia zdjęcie nr.1, pozostałe wersje to możliwe odmiany, w zależności od gustów użytkowników, w kolorze ocieplonej sepii oraz z przykładową nazwą księgozbioru przy czym należy podkreślić, że liternictwo i styl wpisu nazwy księgozbioru  jest wyłączną sprawą użytkownika.

Dla mniej zaawansowanych podaję, że wpisu można dokonać odręcznie piórkiem lub długopisem już na wklejonym ekslibrisie lub komputerowo w dowolnym programie graficznym, z, lub bez, pomocą administratora strony.

Wzór można ściągnąć kopiując go ze strony lub, w przypadku potrzeby doskonałej rozdzielczości, złożyć do administratora wniosek o przesłanie go mailem.

Wzór ekslibrisu jest bezpłatny.

Prawa autorskie należą do twórcy - Macieja Kucharskiego.

 

Zdjęcie nr.1  Oryginały ekslibrisu mojowolskiego autorstwa Macieja Kucharskiego absolwenta Technikum Leśnego w Mojej Woli <1963-1968>.

 

 

Zdjęcie nr.2.  Przykład wpisania nazwy księgozbioru w znak ekslibrisu mojowolskiego.

 

 

Poniżej cytuję prawie dosłownie definicję ekslibrisu, którą znalazłem w internetowej Wikipedii.

Ekslibris (łac. ex libris - z książek) - znak własnościowy danego egzemplarza książki, najczęściej ozdobny, wykonany w technice graficznej, z imieniem i nazwiskiem właściciela księgozbioru bądż. stylizowanymi inicjałami lub z nazwą instytucji.

Typowy ekslibris jest małą zadrukowaną karteczką przyklejoną do wewnętrznej strony okładki, a w prostszej formie może to być np. pieczątka.

Projektowanie ekslibrisów jest jedną z dziedzin grafiki artystycznej. Ich tworzeniem zajmowało się wielu znanych grafików, rytownikówtypografów.

Zbieranie ekslibrisów jest jedną z dziedzin kolekcjonerstwa. Organizowane są również wystawy, nieraz nawet poświęcone wyłącznie tej tematyce.

Posługiwanie się ekslibrisem jest uważane za wyraz wysokiego szacunku i dbałości o książki, jak również wysokich potrzeb kulturalnych ich właściciela.

Pośrednio ekslibris ma również motywować do podobnej dbałości (i do terminowego zwrotu) osoby, którym dana książka jest wypożyczana.

Ekslibris ma również za zadanie zabezpieczanie księgi przed kradzieżą lub zatraceniem.

Ekslibris artystycznie wykonany w szlachetnej technice graficznej (drzeworytmiedziorytakwafortaakwatintalitografia) podnosi walory artystyczne książki, dając świadectwo bibliofilskiego do niej stosunku.

Ekslibrisy wykonane pięknie, lub też należące do znanych osób dodatkowo podnoszą wartość kolekcjonerską danego egzemplarza.

 

W przypadku chęci dyskusji w temacie ekslibrisu zapraszam na nasze Forum lub do bezpośredniej debaty mailowej, listownej lub telefonicznej ze mną lub Maciejem.


Pozdrawiam koleżanki, kolegów i sympatyków naszej strony internetowej.


Administrator.

Poprawiony (środa, 07 grudnia 2011 12:26)